Mangán vo vode

Ukážky z čistenia vodovodného potrubia
5. mája 2020
Filter na vodu? Dnes už nevyhnutnosť!
3. apríla 2020

Mangán je minerál, ktorý sa prirodzene vyskytuje v životnom prostredí a je jedným z najhojnejších kovov na zemskom povrchu, vo vzduchu, vode a pôde. Nachádza sa v podzemných aj povrchových vodách z prírodných zdrojov alebo v dôsledku ľudskej činnosti, ako sú banské a priemyselné vypúšťania. Zdrojom mangánu môže byť teda pre človeka aj pitná voda . Jeho zvýšené koncentrácie sa môžu vyskytovať v komunálnych vodách aj vo vodách zo súkromných studní. Všeobecne známe je , že mangán sa vyskytuje vo vyšších koncentráciách viac v podzemnej vode ako vo vode povrchovej.

Mangán v pitnej vode

Príjem mangánu z pitnej vody je zvyčajne podstatne nižší ako príjem z vody. To, ale v prípade ak príjem mangánu z vody nepresahuje 20mg/deň pre dospelého človeka za predpokladu , že jeho pitný režim je 2 litre vody denne. Ak pije aj minerálne vody, denný príjem mangánu za môže zvýšiť. Úlohu pri prime mangánu zohráva aj hodnota mangánu nameraná v zdroji našej vody. U niektorých domácnosti dosahujú hodnoty mangánu niekoľko násobne vyšší limit ako je pre človeka povolené prijímať. V takýchto prípadoch môže mangán spôsobovať aj zdravotné ťažkosti. Týka sa to tak detí ako aj dospelých . Objem mangánu vo vode môže mať pozitívny aj negatívny účinok. V niektorých podmienkach sa vytvára nedostatok mangánu, norma vo vode nepokrýva jeho každodennú potrebu napríklad u dojčiacich matiek a športovcov.

Mangán je veľmi častým prvkom, ktorý zaujíma štrnásté miesto z hľadiska výskytu na planéte. Je to doslova všade: na zemi, vo vode, v rastlinách a zvieratách. Vlastnosti mangánu sú také, že sa dajú použiť v rôznych oblastiach života - od priemyslu po medicínu. Používanie mangánu nie je ani v bežnom živote neobvyklé.

Škody pre domáce spotrebiče a inštalatérske siete

Ak je vo vode priveľa mangánu, nepriaznivo ovplyvňuje nielen zdravie ľudí, ale aj domáce spotrebiče a dokonca aj inštalatérsky systém.Ohrevný systém a vodovodné potrubia sú tiež negatívne ovplyvnené. Na ich povrchu sa vytvára plak, ktorý bráni priechodu prúdu vody. V priebehu času sa plak začína odlupovať. Vyskytujú sa vo vode vo forme zŕn.

Vplyv mangánu na vodovodný systém a domáce spotrebiče:

V dôsledku usadenín mangánu sa zhoršuje priepustnosť vodovodných potrubí a ich životnosť sa znižuje.
To isté platí pre vykurovací systém: plak mangánu v potrubí znižuje prenos tepla.
Potrubia sa môžu úplne upchať - vďaka baktériám mangánu. Všetko sa deje rovnako ako v prípade pôsobenia železných baktérií.
Veľké množstvo mangánu vo vode má zlý vplyv na elektrické spotrebiče. Šupiny v kanvici alebo práčke sa často vytvárajú len kvôli tejto látke.
Ak sa na inštalatérskych alebo domácich spotrebičoch objavia čierne škvrny, môže to znamenať, že voda obsahuje príliš veľa mangánu.

Ľudské zdravie je omnoho krehkejšie ako domáce spotrebiče. Voda, ktorú používate, by sa preto mala dôkladne monitorovať. Ak sa pri vode náhle objaví mierne sivasty odtieň a chuť sa stáva nepríjemnou nielen samotnou, ale dokonca aj v čaji alebo káve - je to istý znak toho, že koncentrácia mangánu v ňom je neprijateľne vysoká. Aké je nebezpečenstvo nadmerného množstva mangánu v ľudskom tele?

Zdravotné účinky mangánu v pitnej vode

Nadmerná koncentrácia mangánu je škodlivá pre ľudské zdravie.Hlavným negatívnym účinkom vody s vysokým obsahom mangánu je vplyv na nervový systém. Podľa vedeckých štúdií sa u detí, ktoré neustále konzumovali mangán vo vysokých dávkach, zaznamenal pokles intelektuálnych schopností. Škodlivý účinok má mangán aj na iné orgány. Napríklad sa tento prvok spracúva a hromadí v pečeni, čo ovplyvňuje jeho činnosť. Mangán taktiež preniká do kostí, čriev, obličiek, mozgu.

Negatívny vplyv na ľudské zdravie

Zvýšený obsah mangánu vedie k narušeniu fungovania nervového systému. Príznaky sú únava, ospalosť, slabá pamäť. Telo nedokáže absorbovať nadbytočný mangán.

Zvýšený obsah mangánu vo vode môže spôsobiť elementárnu alergiu na mangán aj na ďalšie látky v komplexe.

Mangán môže spôsobiť urolitiázu, upchatie krvných ciev, narušenie vegetatívneho vaskulárneho systému, problémy s pečeňou a endokrinnými žľazami. Všetky tieto príznaky sú spôsobené ukladaním solí ťažkých kovov.

Prebytok mangánu v tele nepriamo v dôsledku narušenia krvných ciev v spojení s alergiami, spôsobuje mangán pľúcne a bronchiálne choroby.

Vplyv mangánu na ľudské telo


V ľudskom tele je veľmi malé množstvo mangánu, mikroskopické množstvo, ale jeho hodnotu je ťažké preceňovať. Napríklad bez mangánu by sme neboli schopní absorbovať vitamín B1, ktorý je zodpovedný za fungovanie nervového a tráviaceho systému tela. Dokonca aj normálne fungovanie srdca závisí od B1, a teda od mangánu. Pri nedostatočnom množstve sa zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Tento stopový prvok tiež pomáha normálnemu vývoju kostrového systému.

Nemôžeme sa obísť bez určitej dávky mangánu v tele. A tento počet už dlhší čas vypočítali lekári:

Norma na deň pre dospelého je až 5 mg
Pre dieťa do 15 rokov - 2 mg
Pre dieťa do jedného roka - 1 mg

Veľké množstvo tohto stopového prvku v tele neprinesie človeku nič dobré. Ak je obsah mangánu osemkrát prekročený, sú narušené mozgové funkcie. Mangán sa vtedy stáva nebezpečnou systematickou otravou.V pitnej vode by tento ukazovateľ nemal prekračovať 0,1 mg/l.

Čo robiť ak máte podozrenie na zvýšenú koncentráciu mangánu vo vode?

Vzhľadom na škodlivé účinky mangánu na ľudské zdravie je treba brať tento problém s vodou zodpovedne.  V prípade, že ste spozorovali aspoň jeden z príznakov , je potrebné čo najskôr obmedziť spotrebu vody s možnosťou zvýšeného mangánu v nej. 

Následne je veľmi dôležité kontaktovať laboratórium a nechať si odobrať vzorku tejto vody. Samozrejme prítomnosť mangánu sa dá dnes určiť aj namieste, presnejšie výsledky však budú vykonané v laboratóriu : ⇒ Akreditované rozbory vody



Ak máte podozrenie na mangán vo vode, neváhajte nás kontaktovať , poskytneme Vám poradenstvo, laboratórny test s odberom a v prípade potvrdenia prebytku mangánu vo vašom vodovodnom systéme, či zdroji vody Vám pomôžeme problém s mangánom nadobro vyriešiť.



 

Ako doma zistíme zvýšený mangán vo vode?

Či máme zvýšený obsah mangánu práve v našej vode vieme zistiť aj doma, nieje to však stopercentné zistenie.Mangán má síce niekoľko veľmi ľahko identifikovateľných znakov, avšak najistejšie je pri podozrení na zvýšený mangán nechať si vodu testovať v laboratóriu , aby sme sa ubezpečili čo v našej vode nevyhovuje, je totiž aj viacero ťažkých kovov, ktoré môže voda obsahovať.

Nie je náhoda, že sa mangán nazýva večným spoločníkom železa. Ak vo vode používate železo, nachádza sa tu aj mangán. Ale nie naopak. Aj keď vo vode nie je žiadne železo, môže tu byť prítomný mangán. Hovorili sme už o dôsledkoch nadbytku tohto prvku v ľudskom tele. Preto sa musí čistiť voda z mangánu.

Existuje niekoľko príznakov, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

  • Ak sú v ňom prítomné zlúčeniny mangánu, voda sa zakalí a stmavne;

  • Venujte pozornosť zápachu. Ak sa vám zdá nezvyčajné, je to alarmujúce znamenie;

  • Ak je voda dlho v pohári , čierna zrazenina padne na dno riadu;

  • Ak je vo vode veľa mangánu, potom po dlhom kontakte budú vaše ruky a nechty určite čierne.

Ako vyčistiť zdroj vody a vodovodné potrubie od mangánu?

Mangán sa z vodovodného potrubia odstraňuje ťažko, je dokonca odolný voči niektorým typom chemikálii alebo s nimi dokonca reaguje, preto v žiadnom prípade neodporúčame čistiť vodovodné potrubie chemicky, použitím kyselín a podobne.

Vďaka dlhoročnej praxi v čistení a dezinfekcii vodovodného potrubia sme postupne vyvinuli efektívny systém ako potrubie nielen vyčistiť a vydezinfikovať, ale aj ošetriť zdroj vody hneď na vstupe do domu tak , aby voda prichádzala do vodovodného systému v dome zbavená nadbytočných prvkov. Po každom čistení a dezinfekcii teda navrhujeme aj kompletné riešenie filtrácie vody. Ako prvý krok je nevyhnutné inštalovať filter na mechanické nečistoty, zo skúsenosti inštalujeme na vstup len filtre s filtračnou vložkou 1, 3, 5,10 mikróna, a to vzhľadom na fakt, že klasické umývateľné tzv. sieťkové filtre ochránia len pred hrubými nečistotami, zatiaľ čo jemný kal sa pohybuje v rozmedzí 1-5 mikrónov a niektoré typy baktérií v rozmedzí 0,3-1 mikrón. Preto považujeme za veľmi dôležité hneď po čistení navrhnúť takú ochranu , aby sme si boli istý, že vaša voda bude dlhodobo chránená. Ak je problém so spomínaným mangánom navrhneme k filtru aj úpravu (filter, alebo iné filtračné zariadenie), ktoré bude hodnoty mangánu na vstupe upravovať do požadovaného parametru pre ľudskú spotrebu.

Naša služba sa týmto nekončí, pravidelne sa o svojich zákazníkov staráme, dodávame náhradne filtračné vložky či živice a vodu pravidelne monitorujeme.

V prípade, že ste spozorovali niektoré z príznakov zvýšeného množstva mangánu či dokonca už aj začínajúcemu sa upchávaniu následkom usadenia mangánu, nechajte nám správu